Таїнство природи

Щорічно у лютому-березні олені благородні скидають роги, які прикрашають їхні могутні і горді голови. Цей процес болісний, енергозатратний і непрактичний для ссамця.
Як проходить? У верхній частині черепа оленя між двома «пеньками» і розеткою, яка є початком рогу проходить відшарування шляхом тріскання і відколювання невеличких фрагментів кістки, в результаті чого роги відпадають.
На протязі березня-травня проходить повне відновлення – регенерація шляхом швидкого росту хрящоподібної тканини – губки заповненої кровоносними судинами, які покриті шкірою з короткою шерстю. Цей майбутній ріг, всередині трубчастий, заповнений кістковою рідиною з стовбуровими клітинами. За одну добу виростає до 2 см. рогу у добрих природних умовах. З такою швидкістю відновлення не може зрівнятися жодна жива істота. Молоді роги у фазі росту називаються пантами і містять багато біологічно-активних амінокислот, гормонів, пентидів та інше. Існує багато міфів та легенд, особливо східних, щодо лікувальних властивостей.
По скинутих рогах можна визначити чисельність самців, їх вікову структуру та селекційні особини, відслідкувати сталі стації перебування (зимівля) та спрогнозувати якісний стан поголів'я 5-7 років наперед.
Колекції скидів рогів чи виробів з роговини мають позитивне сприйняття і являється хорошим надбанням для національного природного парку.
Адже, олень благородний і його корона уособлюють красоту Сколівських Бескид.

Іван ФІЦИЧ
Лісничий Бутивлянського лісництва