Таїнство природи

Щорічно у лютому-березні олені благородні скидають роги, які прикрашають їхні могутні і горді голови. Цей процес болісний, енергозатратний і непрактичний для ссамця.
Як проходить? У верхній частині черепа оленя між двома «пеньками» і розеткою, яка є початком рогу проходить відшарування шляхом тріскання і відколювання невеличких фрагментів кістки, в результаті чого роги відпадають.
На протязі березня-травня проходить повне відновлення – регенерація шляхом швидкого росту хрящоподібної тканини – губки заповненої кровоносними судинами, які покриті шкірою з короткою шерстю. Цей майбутній ріг, всередині трубчастий, заповнений кістковою рідиною з стовбуровими клітинами. За одну добу виростає до 2 см. рогу у добрих природних умовах. З такою швидкістю відновлення не може зрівнятися жодна жива істота. Молоді роги у фазі росту називаються пантами і містять багато біологічно-активних амінокислот, гормонів, пентидів та інше. Існує багато міфів та легенд, особливо східних, щодо лікувальних властивостей.
По скинутих рогах можна визначити чисельність самців, їх вікову структуру та селекційні особини, відслідкувати сталі стації перебування (зимівля) та спрогнозувати якісний стан поголів'я 5-7 років наперед.
Колекції скидів рогів чи виробів з роговини мають позитивне сприйняття і являється хорошим надбанням для національного природного парку.
Адже, олень благородний і його корона уособлюють красоту Сколівських Бескид.

Іван ФІЦИЧ
Лісничий Бутивлянського лісництва

Новини

Яким побачимо Парк через 10 років

Проведено першу робочу зустріч зацікавлених сторін та громадськості з питань розробки Проекту організації території – основного документу, що визначає стратегію розвитку національного природного парку «Сколівські Бескиди» на 10 років. Розробником Проекту є Франкфуртське зоологічне товариство (Німеччина) у співпраці з адміністрацією Парку та представниками зацікавлених сторін.

  • Інформація

Ошатні шовкохвостики

З настанням холодів та перших снігопадів у населених пунктах, садах, вздовж автодоріг можна спостерігати зграйки «нарядних» пташок – омелюхів звичайних, які прилітають у наші краї для зимівлі. Яскрава пташка, що має густе, пухнасте пір՚я, великий чубчик на голівці і схожа розмірами на шпака. Птахам найбільше подобаються дерева й чагарники з яскравими соковитими плодами, особливо ті, які тримаються на гілках пізньої осені й узимку, допомагаючи їм пережити тривалі періоди негоди (плоди калини, глоду, горобини, шипшини).

  • Фауна

Допомога природі

Людина — частина природи. Але у людини є можливість змінювати її. Від неї залежить, чи збереже вона природу, чи зруйнує. У Сколівській ЗЗСО І-ІІІ ст. №3 був проведений урок-гра «Як я можу допомогти природі?». Під час заняття учні грали в ігри «Хто я?», «Бінго». В книгу скарг та пропозицій вносили свої записи щодо збереження та відновлення природи. Для закріплення матеріалу школярі у парах відображали «коли Земля хворіє та радіє». На гілці побажань відтворили свої емоції, які дістали під час уроку.

  • Екоосвіта