500 Туристичний шлях «Сколе- ур.Каменистий – водоспад Гуркало»

Туристичні шляхи
  • Складність

    не складний
  • Протяжність

    10 км
  • Тривалість

    6-7 год
  • Початок маршруту. Урочище «Колодка» N49.05300 E23.53154

    img

    Маршрут починається на околиці м. Сколе,  урочище  Колодка і прямує лісовою стежиною («гостинцем») прокладеним для проїзду кіньми  за часів Австро-Угорщини, що широко використовувалася в роки Другої Світової війни німцями для вивезення техніки та зброї на полонини до хребта Парашки. Дорога веде у верх,  вздовж якої  зустрічаємо лабіринти старого кар’єру, в  якому добували каміння з кінця XIX ст.

    Переглянути на карті
  • Старий кар’єр.

    img

    Ця мінерально-петрографічна пам′ятка природи, яка інтенсивно заростає, створює цікавий ландшафт росту дерев на кам′янистих розсипах. Молоде насадження вздовж стежки до вершини гори цікаве своїм видовим складом. Тут росте більше десяти різних порід,  які   є корінними  для Сколівських Бескидів.

  • Романові поля.

    img

    На вершині гори виходимо до «Романових полів» – місць розміщення військових гарнізонів Радянської Армії в роки Другої Світової війни, де подекуди можна зустріти залишки речей  життєдіяльності військового часу.

  • Урочище «Каменистий»

    img

    Звернувши на північ переходимо вузькою стежиною  через молоді ялицеві культури до Урочища «Каменистий» – маленької української «швейцарії». Місцевість з великими каменями оброслими мохами, високими деревами, вирощеними на каменистих розсипах створює неповторний ландшафт, що нагадує швейцарські ліси.

  • Криївки.

    img

    Стежка веде понад великі камені, під якими знаходяться ущелини, в яких розташовувалися партизанські криївки. Пам’ятний хрест та табличка нагадують про героїчні подвиги людей – борців  за волю і незалежність України.

  • «Турецький камінь»

    img

    Далі вздовж потічка, який у народі називають «Студений» прямуємо вниз до Малої Річки. Біля річки нас зустрічає легендарний велетенський  «Турецький камінь» – геологічна та історична пам′ятка природи. За легендою в часи турецько-татарської навали на цьому місці турки стратили місцеву молоду красиву дівчину, яка нескорилася.

  • Велика Річка. Символічна могила Корчака.

    img

    Звертаємо вліво на стежку, що веде через буковий ліс з кам’яними виступами покритими мохом та ожиною, йдемо до Великої Річки. Біля річки на поляні повертаємо до символічної могили – місця загибелі «Корчака».

    Іван Корчинський (Ясько) «Корчак» – адміністратор ГОСП, який забезпечував зв’язок, охорону та доставку  харчових запасів. Провідник Одеського обласного проводу ОУН (1942-1943 рр..), референт СБ Стрийського окружного проводу ОУН (1943 р.), харчовий Дрогобицького окружного проводу(1945 р-1946 р.).

  • Водоспад «Гуркало»

    img

    Перейшовши річку прямуємо в напрямку гори Парашка і виходимо до водоспаду Гуркало.

Повернутися назад можна тим самим шляхом або зійти в село Корчин, або продовжити подорож по маршруту 5046 на гору “Парашка”

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна установи, у т.ч. до інформаційних щитів, та межових знаків.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.