5046 Туристичний шлях «с. Корчин – водоспад Гуркало – г. Парашка»

Туристичні шляхи
  • Складність

    складний
  • Протяжність

    14 км
  • Тривалість

    5-6 год
  • Початок маршруту Урочище «Шляхта» села Корчин. N49.09890 E23.552105

    img

    Маршрут бере свій початок у верхньому кінці села Корчин на «Шляхті».  Відвідувачі  побачать  міст через Велику Річку і звернувши наліво біля вказівного знаку  долиною річки прямуємо  лісовою дорогою 5 км до водоспаду Гуркало. Річка в період дощів стає повноводною та бурхливою. Щоб не збитися з маршруту, в кінці села, де закінчуються забудови, повертаємо на право, проходимо повз кручі правого берега і прямуємо луками, багатими різнотрав’ями до урочища «Ставищі».

    Переглянути на карті
  • Урочище «Ставищі»

    img

    За переказами місцевих жителів тут свого часу були ставки, де вирощували пстругів. Це назва струмкової риби гірських водойм – форелі. Пструг зустрічається у холодній чистій воді Великої Річки і перебуває під особливою охороною.

    Малий водоспад на Великій річці

  • Урочище «Поташня»

    img

    Далі маршрут прямує через урочище «Поташнє», де за часів Австро-Угорщини виготовляли поташ (соду) і проходила вузькоколійка, залишки земляного полотна, якої збереглися до нинішнього дня.

    Зліва за річкою встановлено пам’ятний знак, місця загибелі референта СБ ОУН-УПА Івана Корчинського (псевдо Корчак) в часи визвольної боротьби (1947 р.).

  • Довга поляна.

    img

    На підході до водоспаду дорогу буде перетинати Велика Річка декілька разів. Вже перед самим водоспадом, в кінці довгої поляни, де часто таборується «Пласт», дорога востаннє перетинає річку і вузька стежина веде  до самого водоспаду.

  • Водоспад «Гуркало».

    img

    Водоспад Гуркало має дуже гарний вигляд і чарує око мандрівника. Висота падіння води – 5 м. Він складається з одного каскаду, розділеного скельним виступом на два потоки, один з яких значно повноводніший від іншого; у посушливі пори – менший струмінь майже зникає. У підніжжі водоспаду є водобійний котел близько 10 м у діаметрі, глибина у якому сягає 2 м. Гуркало відповідає своїй назві під час паводків, коли витрати води Великої Річки сягають максимуму, і водний потік стрімко біжить зі схилів хребта Парашки, з великим гуркотом спадаючи зі скельного виходу порід. На березі водоспаду є затишна та миловидна галявинка, яку так облюбували туристи.

    З долини водоспаду відкривається мальовничий краєвид гори Парашки (крайньої справа).

  • Вказівник на Парашку

    img

    Для продовження маршруту виходимо на основну дорогу і повертаємось нею, йдучи в бік села приблизно пів кілометра.

    Далі маршрут повертає на ліво через старий буковий ліс на гору Діл. Тут можна побачити вікові буки в діаметрі до півтора метра, багато з яких дуплясті та вкриті трутовиками, а також горби вкриті мохами, улюблені місця проростання  білих грибів. В лісі зустрічаються: саламандра, куниці, білки,  козулі, кабани, олені, зрідка рисі та ведмеді.

  • Діл

    img

    На вершині «Діла» розташований металічний хрест. З цього місця є декілька маршрутів сходження про що інформує вказівний знак. Стежка веде на північний захід через зарослі берези та ліщини (місця гніздування лісових птахів), особливо рябчиків, і доведе до підніжжя гори Парашки.

  • Підніжжя гори Парашка

    img

    Найбільш складно буде біля самої вершини, де треба подолати три крутих «препори». Перед самою вершиною починається криволісся та зарості ягідника чорниці в ріст людини.

  • Гора Парашка

    img

    Парашка – (рідше – Параска) – найвища вершина однойменного хребта (Парашка) в Сколівських Бескидах. Висота 1268.5 м над рівнем моря. На схилі гори встановлений пам’ятний камінь, на вершині – хрест. За легендою гора названа на честь Парашки – дочки (за іншими версіями – жінки) князя Святослава Володимировича, сина Володимира Великого, яка була вбита на цій горі дружинниками Святополка Окаянного в 1015 році. Цій події передувала битва між Святославом та Святополком біля міста Сколе.

    В ясну погоду її далеко видно з прикарпатських рівнин на відстані 40 км, а панорама з вершини гори завжди є предметом захоплення туристів та фотографів. З Парашки добре видно інші вершини, а також села: Коростів, Крушельниця, Корчин, Верхнє та Нижнє Синевидне.

    Трав′яний покрив на хребті є дуже різноманітний з багатьма рідкісними рослинами, більшість яких занесені до Червоної книги України. З північного схилу гори беруть початок річки Крушельниця, Росоха, Велика Ріка та Мала Ріка, які впадають у річку Стрий.

З вершини можна повернутися назад по тому ж маршруту або до с. Крушельниця, або на м. Сколе, чи с. Коростів.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна установи, у т.ч. до інформаційних щитів, та межових знаків.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.