5048 Стежками легендарної «Тустані»

Туристичні шляхи
  • Складність

    не складний
  • Протяжність

    3,5 км
  • Тривалість

    2,5 год
  • Початок маршруту. Інформаційний знак. N49.18876 E23.40698

    img

    Маршрут починається перед мостом, звідки видно скелі, відомі в народі під назвою «Камінь», який  є найбільший серед наскельного комплексу «Тустань».

    Переглянути на карті
  • В’їзна вежа.

    img

    На північ після моста, перед скелями, в тому місці, де дорога підходить до оборонного рову, – була перша в′їзна вежа. Вона давала можливість в’їхати на територію підгороддя Тустані, а основна дорога  проходила по дну рову, який обходив фортецю з півдня і виводив  на східну дорогу.

  • Камінь.

    img

    Камінь – розміщений на закінченні височини, що пролягає між Церковним, Вороновим та Гусячим потоками. Камінь – це основне місце забудови і один із найбільших масивів.

    Територія укріплень Тустані на центральній скельній групі «Камінь», з трьома лініями оборони, дорівнює 3 га. Дитинець здіймається над прилеглою долиною на 51 м, загальна висота скельного масиву майже 80 м над рівнем долини.

    На скелях зафіксовано понад 4000 пазів та врубів, які дають унікальну можливість однозначної реконструкції дерев′яної забудови в тривимірному просторі, включно з профілем даху, із  загальною висотою житлової забудови 25 м, пази дозволяють визначити висоту наземних оборонних стін, що становила 13-15 м.

  • Дитинець

    img

    З південного боку відкривається вигляд на долину ставів, оборонний рів і залишки валу. Попереду Велике Крило заввишки понад 50 м, в якому вирубаний чіткий профіль оборонної стіни.

    Зі східного боку Каменя проходила лінія оборони у вигляді трьох ровів з валами, де було влаштовано двоє воріт – Північні, які проходили по гребені Гостинця і виводили в напрямку до Східниці та Дрогобича, Південно-східні (внутрішні), через які можна було потрапити на територію «окольного граду».

    Єдиним доступним входом на територію фортеці є розрив у скельних складках Великого і Малого Крила, де був організований в’їзд на дитинець.

    Зі всіх наявних на Камені  площ найкраще під забудову можна було використати Подвір′я, або дитинець. Під час побудови споруд для кращого сполучення дерев’яних конструкцій  зі скелями в останніх були вирубані вертикальні пази та вруби, що збереглися і донині.

  • Цистерна

    img

    На скелях досліджено три цистерни: муровану з тесаних блоків на висоті 60 м, видовбану в скелі завглибшки 8 м та 14 м, а також криницю завглибшки 30,4 м.

  • Криниця «Оберіг»

    img

    Від 30-метрової цистерни пішохідними трапами опускаємося до Цілющої Криниці «Оберіг».

    Про цілющі властивості тустанської води відомо здавна. За легендами, у місті-фортеці Тустань проживали лише чоловіки-воїни. Біля кринички, з якої вони набирали воду, одного разу з’явилася Божа Мати. Вона опустила у криницю долоню і промовила: «Вийшла ти з землі сеї та оберігати будеш землю сю і нарід землі сеї». Відтак цілюща вода заліковувала рани воїнів. Згодом на місці джерела звели церкву Пресвятої Трійці. Сучасні  жителі Урича збудували там каплицю, у центрі — скульптура Діви Марії. Про тутешню воду писав Іван Франко: «Побував я з дружиною в Уричі, коли заслаб на очі. Мешкали ми в скромній плебанії урицького священника, щоранку ходили до джерела під скалою, в якому я промивав очі; вода в ньому насправді цілюща – помагала».

  • Острий камінь

    img

    Від джерела лісовою дорогою у північно-західному напрямі від Каменя, прямуємо до Острого Каменя, яки розміщений на віддалі 1124 м і входить у групу Мала Скеля – це залишок піщаника із дуже крутими бічними частинами. Враховуючи невеликі розміри скелі, між скельних просторів та терас, що не давали можливості зводити крупні споруди, можна стверджувати, що цю скелю використовували лише як сторожевий пункт.

  • Фестивальна галявина

    img

    Від Острого Каменя стежкою по хребту сходимо до фестивальної галявини «Тустань», що є закінченням маршруту.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна установи, у т.ч. до інформаційних щитів, та межових знаків.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.