13 Туристичний шлях «На гору Лопата»

Туристичні шляхи
 • Складність

  складний
 • Протяжність

  12 км
 • Тривалість

  6 -7 год
 • Початок маршруту N49.029358 E23.51074

  img

  Урочище «Павлів потік», інформаційний знак.

  Прямуючи лісовою доріжкою від інформаційного знака у південному напрямку, залишаємо по правому боці рекреаційну ділянку «Павлів потік». Далі, по цьому ж березі Павлового потоку, видніються залишки греблі зі штучним водоспадом. Зліва від дороги – стиглий мішаний ліс.

  Переглянути на карті
 • Початок лісової дороги.

  img

  Біля вказівного знаку, (N49.02645 E23.51280) навпроти туристичної бази «Гуцулка» з центральної лісової дороги маршрут звертає у південно-східному напрямку, простягається чистим 50-річним ялицевим лісом, а через 1,5 км – шлях виводить на гірські луки, в урочище «Плаї».

  Переглянути на карті
 • Плаї

  img

  Колишні сіножаті, які частково заростають березою та ялицею,  в грибний період є улюбленим місцем  для любителів тихого полювання. У трав’яному покриві росте арніка гірська, чорниця, брусниця звичайна, скорзонера рожева, відкасник безстебловий, а також деякі види з родини орхідних, що занесені до Червоної книги України та інші.  На біогалявинах  зранку чи ввечері можна зустріти зайця, козулю, рідше – оленя, кабана. Весною тут можна спостерігати токування слукви лісової (вальдшнепа), за його характерним  хорканням в сутінках та силуетами польоту.

 • Різновікові лісові масиви.

  img

  Через 600 метрів від гірської луки починається 40-річний змішаний ліс, який поступово змінюються на стиглі букові деревостани з домішкою ялини та явора, зі щільним підростом бука та ялиці, що є зручним денним прихистком для звірів.

 • Схил «Кий»

  img

  Цей схил плавно «вписується» у різновіковий ліс і, ніби, підбадьорює подорожніх. Стежка по схилу «переплетена» різновидовим корінням дерев, а високі ялиці «нашіптують» лісову мантру Бескидів.

 • Місце перепочинку «Біля лілії»

  img

  У цьому місці перехожі можуть зупинитися аби перепочити та насолодитися красою лісу, прислухатися до звуків природи, поспостерігати за частими «перехожими» – саламандрами вогнистими, маленькими «велетнями»-мурахами та пернатими «сторожами» лісу-совами та сороками.

 • Бук з химерами. Фотозона.

  img

  У лісі багато помітних і непомітних цікавинок. Бук з «химерами» – могутнє дерево, яке побачить кожен. Він височить над стежкою, а його каракулеві гілки на «кучерявому» стовбурі слугують хорошою фотозоною.

 • Схил «Щек»

  img

  Маршрут впирається в різкий 30 градусний підйом, висота над рівнем моря сягає 900 м. Насадження змінюється на чисте букове, віком 130 років. В дуплах старих буків оселяються сови, кіт лісовий та виводять молодняк рисі. У кронах дерев гніздяться птахи, серед них і яструб великий.

 • Криничка «живої води»

  img

  У літню спекотну погоду цей маршрут є ідеальним для любителів гір. Адже стежка стелиться в основному лісом і відчувається бажана прохолода. А от криничка «живої» води відновить сили спраглим перехожим. Тут кожен може поновити запаси води у будь яку пору року адже вона не пересихає і не замерзає.

 • Місце перепочинку «Граблі»

  img

  Ефектне місце для фотосесії. Зупинитися… Бути «тут і тепер». По лівій стороні маршруту мальовничі гірські луки милують відвідувачів цвітінням трав влітку. А справа, у димці літньої спеки або зимової морозної голубизни можна побачити хребет гори Парашка.

 • Схил «Хорив»

  img

  Через один кілометр маршрут впирається в черговий різкий підйом, висота над рівнем моря зростає до 980 м. Тут, унікальне для даного регіону, корінне чисте смерекове насадження. Похідна ж смерека, в умовах Сколівських Бескидів – ледь доживає до віку 70-80 років.

 • Місце перепочинку «На капелюсі»

  img

  Біля підніжжя гори, на висоті 1000 м нрм, облаштоване місце перепочинку. Під наметом букового лісу, весною можна побачити цибулю ведмежу, в літньо-осінній період різні види папороті. На лісовому майданчику рекомендуємо перепочити, погомоніти у групі мандрівників, пригадати славну історію українців різних періодів, бо кожен з них залишив свої артефакти і свою неповторну історію… Набравшись сил для основного підйому на вершину – продовжуємо мандрівку!

 • «Ліс баби Яги»

  img

  Під вершиною буковий ліс змінюється 190-річним, смерековим. У хмарну погоду тут спостерігаються сутінки… Справжній ліс із казок про бабу Ягу! В кронах дерев гніздиться канюк звичайний, а височезні зарості папоротникових «ховають» перехожих у своїх ніжних прохолодних «обіймах».

 • Вершина гори Лопата

  img

  Останній на цьому шляху, 100-метровий підйом найкрутіший – під кутом 40 градусів, виводить нас на саму вершину.

  Гора Лопата – це гірська вершина висотою 1210,9 м нрм, яка розміщена на хребті Зелем’янка, на відстані 9 км на південь від міста Сколе. З південного схилу гори бере початок потік Озірний, який впадає в річку Зелем’янку. А з північно-західного – витікає Павлів потік, який впадає в річку Опір.

  Тут в 1944 році відбувся 10- денний бій (з 6 до 16 липня) між УПА та об’єднаними німецько-угорськими військами. Пам’яті бійців УПА присвячений хрест, що встановлений на вершині.

  З вершини Лопати можна повернутися цим же маршрутом у Сколе, чи зійти у село Кам’янку, або лісовою дорогою, через урочища Озірний та Джершин – у село Гребенів.

З вершини Лопати можна повернутися тим же маршрутом у місто Сколе, або маршрутом 5043 через Кудрявець Зелемінь Джершин зійти в село Гребенів, або зійти лісовою стежкою в село Кам’янка.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна установи, у т.ч. до інформаційних щитів, та межових знаків.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.