Першоцвіти – окраса землі

Щойно пригріє перше весняне сонечко, у наших ландшафтах з’являються перші вісники весни – тендітні першоцвіти. Перші весняні рослини – ефемероїди (від грецьких слів «ephemeros» - одноденний, короткочасний ) мають підземні стебла – цибулини, бульби, кореневища, які є справжніми коморами поживних речовин. Це дає їм змогу дуже швидко розвиватися навесні. Світлолюбні і вологолюбні, вони спішать відцвісти до пригнічення їх іншими рослинами. На весь цикл розвитку – від сходів до зрілого насіння – цим рослинам потрібно всього кілька тижнів.

З ранньоквітучих видів рослин, що занесені до Червоної книги України, які зацвітають одними з перших на території національного природного парку «Сколівські Бескиди» є підсніжник звичайний, шафран Гейфеля, черемша (цибуля ведмежа), нарциз вузьколистий. Нам потрібно усвідомити недопустимість нищення перших весняних квітів. Адже  збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи, тому що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. У наступному році весняний квітучий килим не буде вже таким багатим.

Не зайвим  буде нагадати , що за зірвані рослини, які перебували у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, згідно чинного законодавства накладається штраф від 1700 до 3655 грн із конфіскацією об’єктів рослинного світу. А також за кожну зірвану рослину передбачена відповідна компенсація за її знищення: шафрани (крокуси), підсніжники від 49 до 62 грн, черемша – 62 грн.

Збереження першоцвітів все більше залежить від кожного з нас. Краса зірваних букетів надто тимчасова, тому краще любуватись першими вісниками весни, фотографувати їх, щоб вони якомога довше милувати наше око. Ми не маємо права руйнувати те, що створювалося не нами.

 

Науковий відділ

НПП «Сколівські Бескиди»

Первоцвіт
Підсніжник
Черемша
Шафран

Новини

Яким побачимо Парк через 10 років

Проведено першу робочу зустріч зацікавлених сторін та громадськості з питань розробки Проекту організації території – основного документу, що визначає стратегію розвитку національного природного парку «Сколівські Бескиди» на 10 років. Розробником Проекту є Франкфуртське зоологічне товариство (Німеччина) у співпраці з адміністрацією Парку та представниками зацікавлених сторін.

  • Інформація

Ошатні шовкохвостики

З настанням холодів та перших снігопадів у населених пунктах, садах, вздовж автодоріг можна спостерігати зграйки «нарядних» пташок – омелюхів звичайних, які прилітають у наші краї для зимівлі. Яскрава пташка, що має густе, пухнасте пір՚я, великий чубчик на голівці і схожа розмірами на шпака. Птахам найбільше подобаються дерева й чагарники з яскравими соковитими плодами, особливо ті, які тримаються на гілках пізньої осені й узимку, допомагаючи їм пережити тривалі періоди негоди (плоди калини, глоду, горобини, шипшини).

  • Фауна

Допомога природі

Людина — частина природи. Але у людини є можливість змінювати її. Від неї залежить, чи збереже вона природу, чи зруйнує. У Сколівській ЗЗСО І-ІІІ ст. №3 був проведений урок-гра «Як я можу допомогти природі?». Під час заняття учні грали в ігри «Хто я?», «Бінго». В книгу скарг та пропозицій вносили свої записи щодо збереження та відновлення природи. Для закріплення матеріалу школярі у парах відображали «коли Земля хворіє та радіє». На гілці побажань відтворили свої емоції, які дістали під час уроку.

  • Екоосвіта