ДОСЛІДЖЕННЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ

Одним із основних завдань, виконання яких покладається на національні природні парки, є збереження цінних природних комплексів, що значною мірою пов’язане з інвентаризацією біорізноманіття, зокрема, рідкісних і зникаючих видів біоти, оскільки наявність таких видів у складі угруповань значною мірою визначає природоохоронну цінність території. Безхребетні залишаються найбільш складною щодо вивчення групою фауни, оскільки встановлення їхнього видового складу потребує залучення фахівців, які займаються окремими групами - найпростішими, губками, молюсками, кишковопорожнинними та членистоногими, серед яких найбільш чисельними є комахи.

У зв’язку з потребою встановлення видового складу безхребетних у екосистемах НПП «Сколівські Бескиди», науковцями Інституту екології Карпат НАН України в рамках договорів з Парком про виконання науково-дослідних робіт «Вивчення таксономічного різноманіття безхребетних на території НПП «Сколівські Бескиди», розпочато систематизацію даних про таксономічне різноманіття павуків (к.б.н. Анна Гірна) та комах (к.б.н. Юрій Канарський, к.б.н. Юрій Геряк).

За підсумками двох етапів науково-дослідної роботи, проведених у 2023-2024 роках на території Крушельницького лісництва «Сколівські Бескиди», виявлено 269 видів павуків (Arachnida: Araneae), а також 309 видів твердокрилих (Coleoptera, зокрема Carabidae або туруни – 229, Cerambycidae або вусачі – 56, Staphylinidae або стафіліни – 24 види) і 1018 видів лускокрилих (Lepidoptera).

Серед безхребетних тварин, виявлених на території НПП «Сколівські Бескиди», трапляється 78 раритетних видів, що є елементами охоронних списків різних рівнів: від міжнародного до регіонального, у тому числі 30 видів павуків, 10 – жуків-турунів, 3 – жуків-вусачів і 35 – лускокрилих. До Червоної книги України включено 16 видів Lepidoptera і 3 види Coleoptera (Cerambycidae), зокрема, стрічкар тополевий, ведмедиця господиня, вусач альпійський, совка агатова зелена та вусач мускусний (фото Ю.Канарський).

В 2025 році планується продовження робіт на території Майданського лісництва НПП «Сколівські Бескиди».

 

Юрій КАНАРСЬКИЙ

старший науковий співробітник,

відділ екосистемології

Інститут екології Карпат НАН України